یک نکته کاربردی: یک بازی عالی، بهتر از دو تا بازی خوبه

Sid Meier .اگر شما در در حال خواندن هر مطلبی در این سایت هستید ،  احتمالا می دانید که این  مرد کی هست. این شخص یکی از بزرگترین نام ها ، در صنعت توسعه بازی هست ،  که از سال 1982 در حال ساخت و منتشر کردن بازی هاست ، و به عنوان شناخته شده ترین برای سری های Civilization است. در این اشاره کوتاه ، نگاهی می اندازیم به اینکه چه چیزی رو ، از یک نقل قول ، از بابت بازی عملیات مخفی (Covert Action) سال 1990 این شخص ، می توانیم یاد بگیریم.

نقل قول Sid Meier

ترجیحا به جای اینکه هر چیزی رو از این نقل قول حذف کنیم ، من این نقل قول را بصورت تمام و کمال در اینجا ارائه کرده ام:

” اشتباهی که من در بازی عملیات مخفی مرتکب شدم  ، در واقع ، داشتن دو بازی در داخل یک بازی بود ، جوری که با هم انگاردر رقابت بودند . در واقع یک بازی اکشنی وجود داشت که در اون شما وارد یک ساختمان می شدید،  و تمام انواع سرنخ ها و چیزهای مشابه اون رو ، جمع می کردید ، و بعد  داستانی وجود داشت که که شامل یک طرحی بود که شما باید کسی که مغزمتفکر (mastermind)  بود را ، به همراه  قانون های مختلف ، و اینکه چه شهرهایی اونها درش استقرار داشتند را پیدا می کردید، و این در واقع  یک جور طرح رمزورازی را دربر می گرفت.

 

نکته

بخشی از قسمت اکشن بازی Covert Action(عملیات مخفی)

 

” من فکر می کنم ، منحصرا ، هر کدوم از اون بخش ها ، می تونستند بازی های خوبی باشند. اون بخشها با هم،  یک جور در تضاد بودند. در واقع از یک طرف شما این معما را پیش رو دارید که ، باید تلاش کنید تا اون رو حلش کنید ، و بعد شما با دنباله ای از اکشن ها مواجه می شوید ، و ممکنه کهکارهای باحال اکشنی رو انجام بدید، و وارد ساختمان بشید ، و ممکنه که از خودتون بپرسید ” اون معمایی رو که من در حال تلاش کردن برای حلش بودم، چی بود؟”. Covert Action ترکیبی از یک داستان و اکشن ضعیف بود، چون بخش اکشن ، بیش از حد زیاد (intense) بود. در دزدان دریایی!  ، شما ممکن بود که یک مبارزه با شمشیر رو انجام بدهید  یا یک نبرد کشتی را ، و یک یا دو دقیقه بعد ، یک جورایی به راه خودتون بر می گشتین. در Covert Action ، شما 10 دقیقه یا یک  زمان واقعی را ، در یک ماموریت ، سپری می کردید، و در زمانی که شما از ماموریت خارج می شدید، هیچ تصوری از آنچه که در این دنیا در حال گذشتن بود ، رو نداشتید.

 

نکته

بخشی از قسمت معمایی بازی Covert Action

 

” بنابراین من بهش می گم ‘ قانون Covert Action’ . سعی نکنید که تعداد خیلی زیادی بازی رو در یک پکیج انجام بدهید. این در واقع خیلی به نفع من تموم شد. شما می تونید بازی هایی رو ببینید که من از زمان Civilization انجام دادم ، و ببینید که همیشه چالش های مختلفی جلوی راهتون بود تا کارهای مختلفی انجام بدید . وقتی که دو تا یگان باهم در Civilization  وارد جنگ می شن و با هم مبارزه می کنند ، چرابازی تبدیل به سبک جنگی نشه  و مجبور شیم 10 دقیقه برای رهایی ازش وقت صرف کنیم؟خوب ، قانون Covert Action . روی اون چیزی که بازی هست تمرکز کنید. ”

 

-Sid Meier

Source: The Sid Meier Legacy, at GameSpot.

 

معنای این حرفها چیه؟

در ارزش ظاهری (At face value) ، چیزی که به نظر می رسه Sid Meier داره در اینجا می گه ، این هست که سعی کنید بازیتان را ساده نگه دارید، روی مهم ترین قسمت ها از بازیتان تمرکز کنید ، اون رو به نمایش بذارید، بقیه را حذف کنید . بازیباز ، منحصرا علاقه ای به اینکه چه تعداد انواع مختلفی از گیم پلی ها را ، که شما متناسب با محصولتان سازماندهی کرده اید ، ندارد ، چیزی که برای اونها جالب هست لذتی است که از قسمت های مختلف  بازی می برند.  چیزی که این قانون مختصرا  بیان می کند ، بازی های تک بعدی (single-faceted) است که در آنها یک مکانیک یا گیم پلی واحد کل بازیی رو جلو می برد .

اگر راجع به این موضوع کمی بیشتر فکر کنید، هر چند ، خودتون می تونید متوجه بشید که چیزی که sidmeier  واقعا داره می گه این هست که ، بازی خودتون رو متمرکز شده نگه دارید، تا عامل محرکی که در پشت بازی شما وجود دارد را پیدا کنید و روی اون تمرکز کنید. این مفهوم لزوما مرتبط با ایده ی یک بازی single-faceted  نیست —در واقع اینطور بنظر می رسد که modern triple-A gaming استفاده شده برای به چالش کشیدن Covert Action در هر فرصتی است.

خیلی از بازی های مشهوری که امروزه منتشر شدند شامل تعداد زیادی  ” بازی” در یک پکیج می باشند- – از بازی Borderlands ، بازی که shooting اول شخص رو با سنت های لوت سبک-RPG ، سیستم های leveling و جستوجو کردن ، ادغام کرده ، تا سری های Mass Effect ، که به صورت ماهرانه ای shooting براساس کاور سوم شخص ، سنت های لوت سبک RPG ، و سیستم های leveling و جستوجو کردن را با هم ادغام کرده است ،به خوبی یک  dating sim تحت یک قصه ی حماسی sci-fi با دستاورد های بازیکن و شرح تصاویر شاخه ای ، همرو جمع بندی می کند.

این طور که بنظر می رسد این بازی ها ، قانون Covert Action را نقض می کنند، به این صورت که که  آنها به وضوح روی بسیاری المان های متفاوتی از گیم پلی تمرکز می کنند. اما ، تحت بررسی دقیق تر اونها قانون رو تا رسیدن به سه راهی دنبال می کنند،. هیچکدام از اون بازی ها تاکنون مسیرشان را از المان اصلی که  در حال حرکت به سمت اون بودند را گم نکردند. Shooting در بازی Borderlands،هیچگاه اونقدر سخت وپیچیده نمی شود که حس اعتیاد به بازی رو ازبین ببرد و هر کاری که بازیباز در بازی های Mass Effect انجام می داد ، در چارچوب روایت داستان عقلانی به نظر می رسید و تنها این وظیفه رو داشت  تا این احساس را در بازیباز ایجاد کند که انگار بخش اصلی از جهانی هست که در اون شرکت کرده است.

ناب بودن آسون نیست

متاسفانه ، اینجا جایی است که اغلب developer ها دچار تزلزل می شوند: انجام این جور کارها خیلی سخت هست و نیازمند تخصص های باور نکردنی ، دوراندیشی (foresight) و مهمتر از همه زمان و منابع است . بازی too human مشخصا نشان دادند وقتی که قانون Covert Action به چالش کشیده می شود ، چه اتفاق هایی با نتایج فاجعه آمیزی رخ می دهد.

بازی too Human که خیلی شبیه به سری بازیهای Mass Effect بود قرار بود که دارای ویژگی هایی در روایت عمیق و جالب داستان ، گیمپلی اکشن قوی و یک سیستم لوت اعتیاد آور باشد . به هر دلیلی ( بازی یک پیشرفت طولانی مدت و دارای مشکل داشت ) اگر چه بازی نهایی شامل این سه المان بود ،اما  هیچ کدام از این سه المان به خوبی پیاده سازی نشده بودند. Developerها ، بیش اندازه توی اجاق گاز گذاشتند و همه چیز نیمه پخته بیرون اومد!

خوشبختانه شما تا حدودی درباره ی قانون Covert Action ، sidmeierیاد گرفتید و می تونید ببینید که چقدر فکرکردن راجع به چیزی که در پروژهای خودتون هست ، مهمه.

 

mer30 که خوندین.